Autorita a já -Moje seminární práce z psychologie

28. srpna 2009 v 12:25 | Janička |  Psychologie
Co pro mě znamená autorita?
Autoritou jsou po mě například rodiče nebo učitelé.Autorita u rodičů znamená nebo by znamenat měla ..že je poslechneme v danných vecech ,že na
nás mají vliv.Většinou to tak, ale zdaleka nebývá...rodiče se nás snaží vychovávat, poučit a poradit nám, ale většinou je to jako, když házíte hrách na stěnu k ničemu to nevede.
Učitel by jakousi autoritu měl mít .(Aby uklidnil třídu když si žáci myslí, že je ještě přestávka místo hodiny, aby si uměl sjednat pořádek a pozornost a tak dále.) Někdo se o to však nemusí ani snažit a autoritu má ihned a proč? Jde snad z učiele strach nebo nebo je naopak přátelský a snaží se porozumět studentům. Oba dva případy mají své kladné stránky i záporné. U učitele z kterého jde strach, studenti se budou bát
prosadit se i něco říct ..strach z reakce z ucitele...A k čemu to muůže vést? No v některých případech si zřejme studenti řeknou, že tuto hodinu s tímto danným učitelem dnes radši vynechají a půjdou možná přístě... A naopak u učitele, který se snaží být přátelský ..se to může ,,zvrtnout" na utahování si z učitele o tom, jak si o sobě myslí, jak je zajímaví, jak si myslí že vás to zajímá. K čemu toto povede? No myslím, že k posměchu učitele...utahovní si z něj a v některých případech i k šikeně...Má zkušenost...Na základní škole jsme měli jednu paní učitelku na dějepis. Byla sice trochu většího vzrůstu, ale hodná, mírná, přátelská ...neuměla si ve třidě zjednat klid. A zvlášť v naší třídě, kde bylo 28 kluků a 4 holky. Kluci na paní učitelku pokřikovali, házeli po ní papíry..uráželi ji.... A k čemu to došlo? Paní čitelka odešla ze školy a skončila jako prodavačka v supermarketu.
Je lépe mít autority hodně nebo málo?
To je otázka na kterou nevím, jak odpovědět, jestliže máme autority hodně, lidé se nás mohou bát, naopak, když ji máme méně, lidé nás nemusejí brát vážně, tak co je tedy lepší? Myslím že je to nějaký ten střed mezi. Každý člověk nepůsobý na každého autoritativně, ale jen na určitý typ lidí.
K čemu je nám autorita?
Autoritou můžeme dosáhnout námi stanovených cílů. Můžeme si autoritou vybudovat kariéru. Postup v pracovním ohodnocení např. Pozitivní přístup k lidem (lidě nás budou poslouchat a budou mít k práci kladný přístup.)Čím si člověk může budovat autoritu?
Budovat autoritu si můžeme na základě svého chování, harakteru.. tím jak vystupujeme a projevujeme se ve společnosti. Tím jak umíme prosazovat své názory, jestli jsme spíše plaší neumíme se prosadit, bojíme se říct svůj názor nebo se bezhlavě dereme za svým cílem, neposloucháme osatní co říkají a myslíme jen na sebe nebo jestli si umíme vyslechnout i názory jiných a poté ten svůj také umět prezentovat a obhájit ho. Autoritu si budujeme na základě svého postavení ve společnosti. Jestliže jsme nějaký například finanční uředník, lide se k vám budou chovat s úctou a respektem. Budou s vámi mluvit na vyšší úrovni a považovat Vás za vzdělaného naopak od takového popeláře, který zdřejmě nebude mít takové vzdělání a vystupování ve společnosti.
Autorita rodičů aneb proč musí mít skorem pokaždé pravdu?
Já myslím, že to bude zřejmé tím, že rodiče své děti již od mladého věku vedou k určitému vychování a k úctě ke starším lidem. Ale někdy to také vypadá zcela jinak ....děti se s rodičemi hádají skorem kvůli všemu o tom jestli pudou nebo nepudou ven, jestli ten koš vynesou teď nebo až za chvíli..nebo jestli ho vůbec vynesou. O tom jestli si uklidí pokoj a tak dále.Toto se děje většinou ve stádiu puberty... Dospívající děti (adolescenti) si myslí jak je vše co jejich rodiče říkají a dělají je uplná hloupost a ztráta času...
Čím si člověk může budovat autoritu?
Budovat autoritu si můžeme na základě svého chování, harakteru..Jestli jsme spíše extovert tak se umíme prosadit ve společosti nebo naopak introverta ,který své názory zdřejmě tak silně prezentovat neude protoe je spíše uzavřený sám do sebe je tichý ale zato trpělivý.Sangvinyk si zdřejmě svou autoritu bude umět vybojovt a prosadit protože má silnou vůli .A bude se umět přizpůsobit i autoritě druhých jelikož se umí přizpůsobovat a rychle pracova a zapadat do kolektivu.U flegmatika bych řekla že je to tak 50 na 50 z jedné strany bude silný i průbojný ale z té druhé mu to bude celkem jedno jak a co dopadne.U meancholika té autority moc nebude protože si často připadá meněceí než ostatní lidé je slabí a proto i neprůbojný .A cholerik se bude umět dobře prosadit ale může se prosazovat i agresivně (násilím,sprostými slovi ..a často se neumí sebeovládat).Autoritu získáme i tím
jak vystupujeme a projevujeme se ve společnosti. Jsme-li agresivní nebo klidní.Tím jak umíme prosazovat své názory, jestli jsme spíše plaší neumíme se prosadit, bojíme se říct svůj názor nebo se bezhlavě dereme za svým cílem, neposloucháme osatní co říkají a myslíme jen na sebe nebo jestli si umíme vyslechnout i názory jiných a poté ten svůj také umět prezentovat a obhájit ho. Autoritu si budujeme na základě svého postavení ve společnosti. Jestliže jsme nějaký například finanční uředník, lide se k vám budou chovat s úctou a respektem. Budou s vámi mluvit na vyšší úrovni a považovat Vás za vzdělaného naopak od takového popeláře, který zdřejmě nebude mít takové vzdělání a vystupování ve společnosti.
Autorita rodičů aneb proč musí mít skorem pokaždé pravdu?
Já myslím, že to bude zřejmé tím, že rodiče své děti již od mladého věku vedou k určitému vychování a k úctě ke starším lidem. Ale někdy to také vypadá zcela jinak ....děti se s rodičemi hádají skorem kvůli všemu o tom jestli pudou nebo nepudou ven, jestli ten koš vynesou teď nebo až za chvíli..nebo jestli ho vůbec vynesou. O tom jestli si uklidí pokoj a tak dále.Toto se děje většinou ve stádiu puberty... Dospívající děti (adolescenti) si myslí jak je vše co jejich rodiče říkají a dělají je uplná hloupost a ztráta času...Přitom se je jen snaží vychovávat . Někdo si získává autoritu tím , že své děti potrestá například špatný prospěch ve škole -zákaz chození ven.Dátě se bude snažit prospěch si napravit a tím pádem bude moci chodit zase ven.Někdo naopak získává autoritu jinými tresty (tělesnými)děti pak mají z rodičů ale strach a vede to ke lžím a podvodům.
 

3 lidé ohodnotili tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama