Počty andělů

28. srpna 2009 v 12:42 |  Andělé

Počty andělů

Počty andělů jsou nespočetné. Hovoří se o armádách, plucích, zástupech. Jejich počet se pohybuje od pouhých 100 000 do 49 miliónů v židovské kabale.podle jednoho sčítání andělů je 496 000 andělů rozděleno do 7 divizí. V Matoušově evangeliu je zmínka, že Ježíš mohl požádat svého Otce, aby mu ihned seslal více než dvanáct legií andělů - při čemž jedna legie sčítala 3000 až 6000 mužů včetně jezdectva. Zatím co Daniel ve svém vidění spatřil, jak "tisíce tisíců sloužili jemu a desetitisíce statisíců stály před ním". Svatý Augustin se domníval, že se andělé "množí jako mouchy".

Není divu, že byli rozděleni v přísné hierarchii jako feudální šlechta. Jediným problémem je to, že existuje několik názorů, jak tato hierarchie fungovala, takže se o roztřídění andělů také vedly spory, než svatý Tomáš prezentoval vlastní pojetí, a než o sedmdesát let později kolem roku 1320, uveřejnil florentský politik a básník Dante Alighieri Božskou komedii, v níž definitivně určil místo všem tvorům, dobrým i zlým. Tyto dva texty ustanovily hierarchii andělů jednou pro vždy. Oba mužové se řídili tříděním, které navrhl kolem roku 500 n.l Dionýsos Pseudo-Areopagités.

(Nezapomínejme však, že 300 let po těchto dvou středověkých myslitelích, v roce 1664, anglický básník John Milton ve svém Ztraceném ráji tuto tradici zcela ignoroval. V ní pocházela Satanova armáda původně z nejvyšších kůrů andělských, a Rafael, urozený seraf, doporučuje poselství jako obyčejný kurýr.)
Obrázky - Andělé: 1
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Anketa

Jak se vám líbí obrázky?

Jsou nádherné 37.9% (652)
hezké 21.9% (377)
jde to 18.7% (321)
nelíbí 21.5% (370)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama