Schizofrenie

11. září 2009 v 12:54 |  Schizofrenie
Co je schizofrenie?
Schizofrenie patří mezi diagnózy, s nimiž se nikdo nechlubí. Velká část laické veřejnosti má totiž o schizofrenii zkreslené představy - bylo by například dobré zapomenout na rozdvojenou osobnost, protože tím schizofrenie není. Pojem schizofrenie lze nejlépe přeložit jako rozdělené myšlení, ale jinak jde o poruchu mnoha duševních funkcí: myšlení, vnímání, emotivity, narušena může být i motorika, osobnost, schopnost jednání s lidmi, pozornost nebo paměť. Schizofrenie patří mezi psychotická onemocnění (psychózy). Trpí jí zhruba 1% populace, tedy každý stý člověk.
Nemoc se většinou objeví mezi 15. a 35. rokem, pohlaví roli nehraje. Někteří schizofrenici se zcela vyléčí, u některých jde o chronický stav. Asi 10% schizofreniků ukončí svůj život sebevraždou. Schizofrenie patří z hlediska finanční náročnosti k vůbec nejdražším chorobám - léčba je nákladná, často dlouhodobá a mnozí schizofrenici mají omezenou pracovní schopnost.
Proč schizofrenie vzniká?
Příčiny schizofrenie nejsou dosud přesně známy. Často se najde vysoká hladina dopaminu v mozku, na vině mohou být některé viry, stres nebo špatná rodinná komunikace. Vždy se musí spojit určitá dispozice se spouštěčem.
Na jiné úrovni je schizofrenie hlavně poruchou selektivity vnímání - schizofrenik vnímá mnohem více informací, než kolik potřebuje a protože je nedokáže zpracovat, vytvoří si jeho mozek svoji vlastní, přijatelnou realitu. Podrobně viz Podstata a příčiny schizofrenie.
Jaké jsou příznaky schizofrenie?
Mezi obecné projevy patří nestandardní myšlení (schizofrenik má vlastní logiku uvažování), uzavření se do vlastního světa, změněné prožívání a zmatek v pocitech. Typickými schizofrenními symptomy (příznaky) jsou halucinace a bludy - ty patří do skupiny tzv. pozitivních příznaků (pozitivní ve smyslu navíc); dále plochá emotivita, nedostatek vůle (abulie) a nemožnost prožívat radost (anhedonie) - tzv. negativní příznaky. Podrobně viz Příznaky schizofrenie.
Halucinace jsou vjemy, které ovšem vznikají bez reálného podkladu. Mohou být sluchové, zrakové, tělové, čichové a chuťové, ale třeba i intrapsychické, negativní nebo hypnagonní. Podrobně viz Druhy halucinací.
Bludy jsou mylná a nevývratná přesvědčení a rozlišují se například tyto: paranoidní, perzekuční, megalomanické, kverulační, expanzivní, ruinační nebo reformátorské. Podrobně viz Druhy bludů.
Máte možnost otestovat se na příznaky schizofrenního onemocnění psychotestem BITEPT. Podrobně viz Test příznaků schizofrenie.
Jaké známe typy schizofrenie?
Takovou klasickou, nejčastěji zmiňovanou schizofrenií je ta paranoidní. Dále existuje schizofrenie hebefrenní a simplexní (objevují se kolem adolescence), katatonní (s narušenou pohybovou aktivitou), nediferencovaná a reziduální. Podrobně viz Typy schizofrenie.
Jak se schizofrenie léčí?
Schizofrenii je nutné léčit pomocí léků, nejčastěji neuroleptik, resp. antipsychotik. Alternativně, u odolných forem schizofrenie (podobně jako u deprese), se uplatní elektrokonvulzivní terapie. Psychologické působení je doplňkovým postupem, který člověku usnadní návrat k normálnímu fungování po odeznění nebo zmírnění příznaků. Podrobně viz Léčba schizofrenie.
Jak překonat schizofrenii?
Pokud u sebe pozorujete nějaké možné příznaky schizofrenie, navštivte psychiatrickou ambulanci. Bez odborné léčby, pouze s pomocí vlastní vůle, se vám to nepodaří. Ve vašem mozku je zřejmě nevyvážené chemické prostředí, které lze upravit pomocí léků. Stud ani strach není na místě, lékař už viděl mnoho lidí, jako jste vy a ochotně se vám bude věnovat. Podrobně viz Kde hledat pomoc.
Pokud se chcete vyznat v lékařských zprávách a rozšířit si obzor, podívejte se do "Slovníčku" - najdete zde vysvětlení pojmů jako např. anxiózní, automutilace, remise nebo symptom. Pro zvídavé lidi je tu i přehled kódů MKN 10 (Mezinárodní klasifikace nemocí) - neboli přesná čísla diagnóz.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Lúmenn Lúmenn | Web | 28. října 2009 v 21:09 | Reagovat

Proč máte na tak krásném blogu takové žvásty o schizofrenii?:(

2 janca janca | 28. října 2009 v 21:14 | Reagovat

No já nevím ale podle mne to nejsou žvásty ja chodim na zdravku a tohle je docela neprijemna nemoc a pak má hodně společného s vidinami...

3 Lúmenn Lúmenn | Web | 28. října 2009 v 21:22 | Reagovat

[2]: vidiny? Věnuješ se andílkům a duchovnu a spojuješ si schizofrenii s vidinami?:) zeptej se andílků, co si o tom myslí:) Je to rozšíření vědomí, pro většinu lidí je to náročné a nezvládnou to, ale já jsem taky schizofrenik a je to hrozně fajn věc, líp se komunikuje s nehmotnýma:)

4 janca janca | 28. října 2009 v 21:30 | Reagovat

Ja nevim jestli je to fain vec ale ja na to pisu ted pisemku takze...ja nevim jake to je ale je to kdyz tu nemoc mas celkem nebezpecny podle stupne nemoci taky

5 andelske1111 andelske1111 | Web | 29. listopadu 2009 v 19:21 | Reagovat

Už nevím kde, ale někde jsem četla, že schizofrenie je způsobená disharmonickou funkcí 6. čakry tedy čakry třetího oka. Myslím, že to docela odpovídá.

6 andelske1111 andelske1111 | Web | 29. listopadu 2009 v 19:35 | Reagovat

Teď si nejsem jistá jestli to byla disharmonie nebo blokáda, každopádně to je problém se šestou čakrou. Chtělo by to čakry uzdravit a zharmonizovat pak problémy zmizí.

7 marryangel marryangel | Web | 16. srpna 2011 v 21:27 | Reagovat

Líbí se mi tvůj blog ale ty druhy halucinací? To je hůza např.: to s tím psaní rukou to není halucinace ale automatické psaní a to s tím že někdo hýbe tvým tělem je ve většině případů doopravdy posedlost. Na to že se věnuješ duchovnu tu je o schyzofrenii pěkná kravina =/

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama