STAVBA stonehange

23. října 2009 v 22:23 |  Stonehenge

Jak bylo Stonehenge postaveno?

Odpověď na otázku položenou v titulku je jednoduchá: To nevíme. Existují různé teorie a spousta názorů na to, jak vlastně byly největší kameny Stonehenge na místo stavby z Walesu dopraveny, ale u žádného z těchto konceptů dosud nepanuje všeobecná shoda. Díky částečně vykonanému pokusu se však nejoblíbenější tradovanou teorií stala ta se sáněmi a přepravou po vodě.

Alternativní pohledy

Sláva Stonehenge nepochází pouze z jeho archeologického významu, ale také z jeho efektu na návštěvníky, který Christopher Chippindale popsal jako "fyzické pocítění místa" - tedy něco, co překračuje racionální a vědecký pohled na tuto stavbu.
Díky tomu i mnoha jiným událostem se vyrojila spousta dalších teorií nejen o tom, jak bylo Stonehenge postaveno, ale také kým a proč.
Někteří vyznavači tajemna tvrdí, že kameny byly na místo přepraveny nadpřirozenými silami překračujícími chápání většiny z nás, jiní preferují možnost vybudování kamenného kruhu pomocí technologie vyspělé civilizace ze zaniklého kontinentu Atlantida.
Zřejmě nejvíce zpopularizovanou alternativní teorií je však ta od Ericha Von Danikena, která spojuje většinu známých megalitických staveb s mimozemskými návštěvníky (paleoastronauty).
Tyto teorie do určité míry podporuje existence tzv. ley lines (přímek spojujících vždy hned několik historicky významných míst). Jejich existenci široké veřejnosti prezentoval Alfred Watkins před téměř stoletím a jejich zastánci se dosud přou se skeptiky, zda jde o pouhou matematickou nutnost či ne. Ať je pravda jakákoliv, je skutečností, že Stonehenge procházejí tyto ley line hned tři.
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Anketa

Jak se vám líbí obrázky?

Jsou nádherné 37.9% (652)
hezké 21.9% (377)
jde to 18.7% (321)
nelíbí 21.5% (370)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama