Březen 2010

Nové obrazy-jen zakázky -obrazy které udělalli radost

31. března 2010 v 18:43 | Janča |  GALERIE OBRAZŮ

CHCETE I VY SI NECHAT NAMALOVAT OBAZ PRO SVOU DUŠI ..PRO SVÉ NEMOCE A TRÁPENÍ ...NEVÁHEJTE A KONTAKTUJE MNE VAŠE JANIČKA

jjkln

Estragon

14. března 2010 v 15:09 Bylinky
Tato rostlina má svůj původ ve střední a jihozápadní Asii. Proto je estragon tak častý v kuchyni Arménů a Turků. Je to základní zelené koření francouzské "vysoké kuchyně". Estragon se často používá k aromatizování vinných nebo ovocných octů, bylinkových másel, do nádivek, drůbeže, k pečeným a dušeným masům, do omáček, majonéz, při výrobě hořčice, při nakládání zeleniny (okurek, rajčat), do salátů, polévek, marinád, omelet, k jemným zeleninám atd.

Cymbopogon citratus

14. března 2010 v 15:08 Bylinky

Citrónová tráva

Cymbopogon citratus
Rostlina známá též pod dalším českým názvem " voňatka citronová" nebo anglickým "lemongrass" je vytrvalá travina pocházející z Cejlonu a jižní Indie.Vytváří husté trsy dorůstající do výšky 120 - 150cm. Úzké trávovité listy vyrůstají z dužnaté báze a všechny části rostliny mají silnou citronovou vůni a proto je využívána k dochucení pokrmů, zejména v asijké kuchyni.
Používaná část je nadrobno nasekaná štavnatá báze a listy lze použít k přípravě lahodného citronového čaje. Ve své domovině je čaj doporučován k léčbě žaludečních a nervových chorob, horečky, malárie, chřipky. V kuchyni se nejlépe hodí do rýžových pokrmů, při vaření kuřete, ryby, vepřového masa nebo darů moře. Výborná je také thajská kuřecí polévka s kokosovým mlékem, citronovou trávou a feferonkou. Také je možné přidávat ji v čerstvém stavu do zeleninových salátů. Voňatka citronová je v hojné míře komerčně pěstována v Indii, Brazílii, Austrálii, Africe. Její silice je používána jako aromatizující a kořenící přísada do do jídel,nápojů,do kosmetických přípravků, solí do koupele, parfémů apod.
U nás lze tuto rostlinu pěstovat pouze jako přenosnou rostlinu, jelikož není mrazuvzdorná. Pěstujeme ji na plném slunci ( nejvyšší obsah silic) v propustné hlinito- písčité zemině. Během vegetace vyžaduje pravidelnou zálivku a přihnojování. Vzhledem ke konzumaci částí rostliny, doporučuji používat přírodní organická hnojiva.Přezimovat ji lze na světlém místě při pokojové teplotě nebo v chladnějších prostorech (nejméně 10°C) a při omezené zálivce.Obrázek 0 z 1Šišák bajkalský - nať

14. března 2010 v 15:06 Bylinky

Šišák bajkalský - nať

Scutellaria baicalensis
Užití šišáku bajkalského ve fytoterapii je velice široké. Šišák bajkalský se používá jako prostředek snižující krevní tlak při hypertenzi a hladinu cholesterolu v krvi. Působí také jako sedativum při funkčních poruchách nervové soustavy, při nespavosti a podrážděnosti.
Léčí záněty v krku, onemocnění ledvin, záškrt, spálu, hepatitidu a má ochraný vliv na játra. Používá se také při vysokých horečkách, kašli, zvracení a silné menstruaci.
Šišák bajkalský slouží při odstraňování subjektivních symptomů, jako jsou bolesti hlavy, šum v hlavě, bolesti v oblasti srdce apod.
Scutellaria ma silný imunostimulační efekt a podle moderních výzkumů mnohem vyšší než známá Echinacea. Této schopnosti se využívá při léčbě chorob, vznikajících v důsledku působení volných radikálů, hlavně rakoviny. V Rusku je již součástí protinádorové léčby, leukemie, rakoviny plic, žaludku, prostaty, jater a kůže.
Z hlediska tradiční čínské medicíny poskytuje rostlina (huang qin) drogu s povahou chladnou, chutí hořkou a vazbou k dráze srdce, plic, žlučníku a tlustého střeva. Odstraňuje horkost plné povahy, vylučuje negativní oheň a toxiny, vysušuje vlhkou horkost, zastavuje krvácení z nosu a vnitřnímu krvácení, uklidňuje plod.Užívá se při vysokých horečkách, kašli a průjmu z horkosti, chronické hepatitidě, zvracení, silné menstruaci, neklidu plodu, zánětu očí, abscesech a vředech.
V tibetské medicíně se odvar užívá u mnoha infekčních chorob, revmatismu a nemocech srdce, např. arytmii.
Významné jsou antiseptické účinky jak na chřipkový virus či na HIV, tak i na některé mikroorganismy, např. Candida albicans, Staphylococcus aureus aj. Steroidní saponiny mají protikřečové působení, protialergické, teploty snižující, žlučopudné a močopudné.

Léčivka z Dálného východu, patřící k rostlinným adaptogenům. Má také velmi výrazné ochranné účinky na naše játra, dokonce výraznější, než známý Ostropestřec mariánský.

Šišák bajkalský - Celkový pohled na nekvetoucí rostlinu
Šišák bajkalský patří k rostlinám hluchavkovitým (Lamiaceae). Celkem k rodu šišák (Scutellaria) řadíme asi 200 rostlinných druhů. U nás jsou domácí dva druhy, šišák vroubkovaný (Scutellaria galericulata L.) a šišák hrálolistý (Scutellaria hastifolia L.). V Čechách i na Moravě se můžeme ještě setkat s třetím zástupcem rodu šišák, se šišákem vysokým (Scutellaria altissima L.), který k nám byl zavlečen z jižního Slovenska.
Popis: Šišák bajkalský je nízká trvalka, která dorůstá do výšky 15 až 30
cm. Lodyhy se bohatě větví a jsou vystoupavé až poléhavé. Listy má křižmostojné, jednoduché, celokrajné a kopinaté. Koruna je zřetelně dvoupyská. Kalich má nahoře dutý štítkovitý přívěsek, který je dobře patrný za plodu. Šišák kvete koncem léta a na podzim nápadně modrými květy, které jsou uspořádány do koncových jednostranných hroznů.
Výskyt: Šišák bajkalský roste v lesostepních oblastech Zabajkalí a
Dálného Východu. Dává přednost otevřeným, suchým a kamenitým stanovištím. Řidčeji se s ním můžeme setkat na písčitých stepích a podél řek.
Šišák bajkalský - Kvetoucí lodyha
Využití: Šišák bajkalský patří v oblasti svého původního rozšíření mezi prastaré léčivé rostliny. Jeho používání ve fytoterapii dokazuje zmínka v Shen Nongově kánonu léčivých rostlin, který je datován do období dynastie Han (25-220 po Kr.). V tradiční čínské medicíně je šišák bajkalský součástí tzv. san chuang zhe she ye - směsi "tří žlutých bylin", kde je kombinován s Coptis chinensis a Phellodendron amurense.
Sběr: Kořen (Scutellariae baicalensis radix) se sklízí na podzim nebo na jaře z tříletých, nebo čtyřletých rostlin. Suší se a užívá na přípravu odvaru.
Obsahové látky: Kořen šišáku bajkalského obsahuje flavonidy bajkalin a vogonin. Listy a lodyhy obsahují skutellarin. Šišák dále obsahuje steroly, kyselinu benzoovou a další látky.
Účinky na organismus: Užití kořene šišáku bajkalského ve fytoterapii je velice široké. Šišák bajkalský se používá jako prostředek snižující tlak při hypertenzi. Působí také jako sedativum při funkčních poruchách nervové soustavy, při nespavosti. Šišák bajkalský slouží při odstraňování subjektivních symptomů, jako jsou bolesti hlavy, šum v hlavě, bolesti v oblasti srdce apod. Šišák bajkalský - Detail květuTradiční čínská medicína si cení šišáku bajkalského jako prostředku proti krvácení z nosu a vnitřnímu krvácení, ovlivňuje vysoký krevní tlak. Léčí záněty v krku, onemocnění ledvin, záškrt, spálu a hepatitidu. Používá se také při vysokých horečkách, kašli, zvracení a silné menstruaci.
Dávkování: Denní dávka drogy pro přípravu odvaru je 6 až 15 g. Lihový extrakt (60 až 80 g drogy na 1 litr 40procentního lihu) se užívá 4krát denně 1
polévkovou lžíci po dobu šesti týdnů.
Pěstování: Šišák bajkalský je okrasná trvalka, která se dá v našich podmínkách bez problémů pěstovat, nevyžaduje zvláštní péči a dobře přezimuje.Obrázek 0 z 1Máta

14. března 2010 v 15:04 Bylinky
Máta kadeřavá je známa taky pod názvy - máta marocká či máta nana. Máta kadeřavá má oproti mátě peprné méně mentholu a více karvonu, každopádně stejně jako máta peprná spolehlivě účinkuje proti žaludečním a střevním katarům doprovázeným křečemi a průjmy a uplatňuje se jako tišící a dezinfekční prostředek. Příznivě ovlivňuje vylučování žluči a odstraňuje plynatost. Její nálev se doporučuje obecně proti poruchám zažívání, zevně k inhalacím a do posilujících koupelí.

Andělika lékařská

14. března 2010 v 15:04 Bylinky

Andělika lékařská

Archangelicae officinalis
Vnitřně se užívá při zažívacích potížích (špatné trávení, plynatost), při křečích, při snížené tvorbě moči a tvorbě močových kamenů. Zevně je vhodná při zhmožděninách, při bércových vředech a spáleninách.

Latinský název

Archangelica officinalis Moench./ Hoffm. (Apiaceae - Miříkovité)

Lidové názvy

Andělička, andělka, andělský kořen, anjelika, děhel, kořen sv. Ducha, litvor, vybolen.

Sbíraná část

Kořen, plod (Angelicae radix, Angelicae fructus)

Použití

Vnitřně se užívá při zhoršené činnosti zažívacího ústrojí (špatné trávení, plynatost), při křečích, zpomalené střevní činnosti, při snížené tvorbě moči a sklonu k tvorbě močových kamenů. Zevně je droga vhodná při zhmožděninách s krevními podlitinami, zánětech pokožky ve vlasové části hlavy, při nehojících se a hnisavých bércových vředech, při spáleninách. Je vhodnou součástí přípravků pro léčbu seniorů. Působí proti bakteriím a některým plísním. Furanokumariny v první fázi účinku zpomalují vylučování některých léčiv v těla, v druhé fázi ho urychlují. Podobné druhy andělik (A. sinensis) mají ochranné účinky na játra a zabraňují snížení obsahu zásobního polysacharidu glykogenu v játrech. V lidovém léčitelství našla uplatnění jako antiseptický prostředek, účinné expektorans, emmenagogum a při nespavosti způsobené nervovým onemocněním. U nás se rozšířila ve středověku; mniši ji pěstovali jako prostředek proti moru.

Obsahové látky

Silice (hlavními složkami jsou: alfa a beta fellandren, alfa-pinen, delta-karen, sesquiterpeny), kumariny.

Doba sběru

Kořen - říjen, plod - září

Charakteristika

Usušený kořen s oddenkem, bez zbytků nadzemních částí, výrazného kořenitého zápachu, chuti ostře kořenité, nahořklé. Oddenek je krátký, až 5 cm široký, na povrchu jemně a hustě kroužkovaný, nahoře často se zbytky načervenalých listových pochev. Kořeny jsou četné, až 30 cm dlouhé a až 1 cm široké, často copovitě spletené; zevně podélně hluboce brázdité, příčně hrbolaté, tenké kořeny hustě a velmi jemně kroužkované. Přízemní listy rostliny jsou velké, dlouze řapíkaté, dvakrát až třikrát zpeřené. Lodyžní listy jsou střídavé, pochvami přisedlé k lodyze. Květenství tvoří velké polokulovité okolíky. Květy jsou oboupohlavné, pětičetné, zelenobílé. Plody jsou dvojnažky s křídlatými žebry. Oddenky s kořeny se sklízí na podzim nebo na jaře. Droga snadno vlhne a velmi snadno podléhá napadení škůdců a hmyzu.

Sušení, sesychací poměr

Kořeny sušíme umělým teplem do 40 °C. Drogu ukládáme do papírových pytlů. Kořen snadno vlhne, plesniví a často bývá napaden hmyzem. Plody - celé okolíky - sušíme buď zavěšené ve svazcích, nebo volně rozprostřené v dobře větraných místnostech. Po skončení sušení plod vymlátíme. Balíme do papírových pytlů. Sesychací poměr: kořen 1:1, plod 1:1.
Obrázek 0 z 1


Aloe Kapská

14. března 2010 v 15:02 Bylinky

Aloe Kapská

loe capensis, Alo ferox
Pouštní lilie, kouzelný nebeský proutek, lékař v květináči, tichý léčitel, elixír dlouhověkosti - to jsou lidové názvy z různých koutů světa

Aloe vera patří k nejstarším léčivým rostlinám na Zemi. Domovinou této kaktusovité rostliny je jižní Afrika, ale pěstuje se dnes v mnoha oblastech od Jižní Ameriky až po Indii. Existuje přibližně 200 druhů Aloe, přičemž pro farmaceutické účely se využívají jenom tři - aloe kapská, aloe stromovitá a aloe pravá. - Její listy obsahují cenné látky : aloin s projímavým účinkem a emodin, který má kromě projímavých určité protizánětlivé a protibakteriální účinky. Aloe patří k nejspolehlivějším projímadlům. Působí v tlustém střevě, účinek nastupuje 8 hodin po prvním podání. Používá se především při chronických zácpách, které nereagují na jiné terapie.
Alou spolu s různými rostlinami (např. andělika, hořec, reveň aj.) bývá součástí čajových směsí upravujících poruchy zažívání. Vyšší dávky aloe však vyvolávají prokrvení pánevní oblasti, proto se čaje s obsahem aloe nemají užívat u poruch funkce ledvin, u hemeroidů, u žaludečních a dvanásterníkových vředů, při neurastenii, při menstruaci, při gynekologických potížích, v těhotenství a při kojení.
 • je vynikající při střevních a zažívacích obtížích
 • velmi vhodná je pro odstranění chronické zácpy
 • má choleretické účinky (podporuje sekreci žluče)
 • je vhodná i při chorobách jater
 • v malých dávkách podporuje trávení a chuť k jídlu (významné při nechutenství)
 • účinně odstraňuje nepříjemné pocity plnosti a nadýmání
 • pomáhá při pálení žáhy
 • vyniká výraznými protizánětlivými a analgetickými účinky (dokáže dobře tlumit zejména záněty poškozující kloubní chrupavku - při artróze)
 • pomáhá při gastritidě (zánět žaludku)
 • působí pozitivně při problémech se slinivkou břišní
 • urychluje hojení ran
 • posiluje imunitní systém
 • připisují se jí i protivirové účinky - pomáhá potlačovat infekce virového, bakteriálního i kvasinkového původu - značný význam spočívá zejména v potlačení původce kandidózy - Candidy albicans
 • je zaznamenán pozitivní vliv vnitřního užívání aloe na zlepšení stavu pokožky, zejména při kožních zánětech, ekzémech, lupénce a dalších kožních obtížích
 • šťáva z aloe je účinným detoxikačním prostředkem - zbavuje tělo nežádoucích látek a jedů
 • nabízí efektivní pomoc při paradentóze
 • nejvýznamnější zjištění o účincích aloe byla publikována v odborném časopise Japanese Journal of Cancer Research. Nabízí se možnosti prevence nádorových chorob pravidelným užíváním aloe vera. Nedávné výzkumy ukazují, že zejména díky obsahu tzv. lektinů a emodinu je aloe schopna zpomalovat růst a dělení nádorových buněk. Další výzkum by proto mohl potvrdit možnost jejího použití také v léčbě nádorových onemocnění.
 • poslední výzkumy rovněž poukazují na účinek látek zpomalujících rozvoj AIDS u pacientů nakažených virem HIV
Vzhledem k dalším možnostem aplikace je doporučováno pěstovat v domácnosti alespoň jednu rostlinu. Nezralé rostliny nemají stejné chemické složení a sílu jako zralá rostlina - dosahuje zralosti po několika letech (v závislosti na pěstebních podmínkách - za 1 - 5 let).
Vnější použití :
- aplikace rozříznutého listu (umytého) řeznou plochou na poškozenou pokožku (na ránu)
- čerstvá šťáva, která je absolutně sterilní, podporuje granulaci a regeneraci pokožky
- kaše z listů - formou obkladů na spáleniny a špatně se hojící rány, vředy atd.
 • hnisavé rány, vředy (bércové vředy)
 • kožní záněty
 • popáleniny
 • léčení a prevence jizev
 • bodnutí, kousnutí hmyzem
 • opary - potíráme obnaženou dužninou už při jejich první známce
Droga z listů působí razantně, proto by měl její vnitřní užívání určovat odborník. Ani při dlouhodobém podávání však nevyvolává návyk. Léčbu je však nutné po čase vždy přerušit.Obrázek 0 z 2

Obrázek 0 z 2


Lípa a tymián na vlasy

13. března 2010 v 19:08 Přírodní domácí kosmetika
Bylinky Příroda nabízí mnoho prostředků, které lze používat na ošetřování pleti a vlasů, tak jako třeba lípu a tymián. Lípa srdčitá Ke kosmetickým účelům se používá také lipový květ. Sbírá se celé květenství i s listenem a to na počátku kvetení, aby to bylo ještě v době, kdy se netvoří plody. Lípa se pak suší se stínu v malé vrstvě na sobě, protože se snadno zapaří a tím ztrácí na kvalitě. Lipový květ obsahuje třísloviny, glykosidy, silice, flavonidy, organické kyseliny, saponiny a fytosteroly. Nejčastěji se užívá při rozpouštění hlenu, na nachlazení, na pocení, tiší křeče, podporuje vylučování žluči a moči. Skvělé jsou ale jeho účinky v kosmetice. Odvar se používá jako pleťová voda k osvěžení pleti, gáza namočená do něj a přiložená na obličej pak pomáhá při nečisté pleti a pupínkách. Lipová voda odstraňuje lupy, zklidňuje vlasovou pokožku, snižuje padání vlasů a podporuje jejich růst. Spařené listy se přikládají na popáleniny a odřeniny. Odvar se dá v kombinaci s mátou používat jako ústní voda. Tymián Tymián pochází ze západní části Středomoří a jako koření se používal už ve Starověku. Je to bohatě rozvětvený polokeř, který dorůstá 20 až 30 cm s drobnými květy bílé až nachové barvy. Má silně aromatickou kořenitou vůni a štiplavou chuť. Sbírá se celá nať těsně před rozkvětem od června do září. Tymián můžeme pěstovat i doma v truhlíku za oknem. Je to výborná bylinka, která ochutí mnohé pokrmy, ale využít ji můžeme také v péči o vlasy a pokožku. Obsahuje silice, třísloviny, flavony, organické kyseliny, hořčiny, bojuje proti střevním parazitům, podporuje trávení, mírní průjmy, používá se při léčbě nachlazení, bronchitidě, odstraňuje pachy, má protibakteriální účinky, takže se často přidává do ústních vod a zubních past. Tymián by se však neměl příliš používat v těhotenství. Odvar z tymiánu se používá k masážím hlavy a k oplachování vlasů. Vlasy se budou méně mastit a také padat. Odvar přidaný do koupele zlepšuje stav pokožky a podporuje tvorbu buněk. Příprava odvaru: 3 lžičky sušeného tymiánu přelijeme 300 ml vroucí vody, necháme asi 10 minut luhovat a poté scedíme.

Heřmánek

13. března 2010 v 19:07 Přírodní domácí kosmetika
Heřmánek pravý neboli Chamomilla reculita patří k nejhojněji používaným bylinkám u nás. A právem, pomáhá nejenom při mnoha obtížích a nemocech, ale dokáže nás i zkrášlit.
Heřmánek pravý je jednoletá rostlina, která je 10-20 cm vysoká a má rozvětvenou, lysou lodyhu. Kvete od května do září a nalezneme ji po celé Evropě především na polích, mezích a návsích. Květy se sbírají v plném květu a suší se rychle ve stínu. V lékařství a kosmetice se pak používají k nejrůznějším účelům.
Heřmánek je jedna z našich nejdůležitějších léčivých rostlin. Obsahuje řadu léčivých látek, především chamazulen, alfabisabolol, flavonglykosidy, kumariny a příjemně vonící silice. Používá se zevně i vnitřně ve formě čajů, obkladů, koupelí, mastí nebo kloktadel. Ovšem pozor, u některých lidí se na heřmánek projevuje alergie.
V čem je nám tedy konkrétně tato bylinka tak prospěšná?
Čaj z heřmánku je vhodný při žaludečních obtížích, bolestivé menstruaci, průjmových onemocněních, nachlazení, podporuje pocení. Zevně se používá jako kloktadlo při onemocnění ústní dutiny, k výplachům při hemoroidech a problémech v oblasti vaginy, má protizánětlivé účinky.
Používá se také při špatně se hojících ranách a vředech, ekzémech a vyrážkách. Při těchto obtížích si zkuste připravit obklad a to tak, že 2 lžíce sušeného heřmánku přelijete šálkem vroucí vody a necháte 10 minut luhovat. Poté scedíte a do roztoku namočíte gázu, kterou přiložíte na postižené místo. Stejný roztok používejte jako kloktadlo při krvácení dásní, zánětech v krku nebo například při vytržení zubu.
Sedací koupel můžete využít při zánětech v oblasti konečníku a hemoroidech. Připravíte ji tak, že 10 lžic sušené bylinky přelijete 3 litry vroucí vody, 10 až 15 minut necháte luhovat, scedíte a roztok nalijete do plastového umyvadla. Když trochu zchladne, posadíte se do něj přibližně na čtvrt hodiny.
Z heřmánku si můžete připravit také tišící olejíček. 10 g sušené bylinky přelijete 200 g olivového oleje a necháte v uzavřené lahvičce na teplém místě 14 dní luhovat. Poté scedíte a olejíček můžete používat na popraskanou, podrážděnou kůži a na drsnou pokožku na kolenou nebo loktech.


Bylinky a jejich účinky

13. března 2010 v 19:04 Přírodní domácí kosmetika


Nemusíte utrácet spoustu peněz za drahé krémy a vlasové přípravky, stačí se trochu vyznat v bylinkách a jejich působení na pleť, vlasy a vůbec celé tělo

Bylinky a jejich léčivé účinky
jsou známé už velmi dlouhou dobu. Dokáží pomoci při léčbě řady onemocnění a nejenom to. Mohou nás také udělat krásnými. Vyzkoušejte některé z přírodních receptů a uvidíte sami.
Lopuchový kořen:
Výtažek z čerstvé rostliny prospěje vlasům. Masírováním pokožky tímto výtažkem posílíme vlasový kořen, předejdeme tvorbě lupů a třepení vlasů. Úspěchy budeme slavit i při kožních chorobách, především ekzémech.
Heřmánek
Silný odvar namočený do gázy a přiložený po dobu 15 minut na obličej uklidní, osvěží a vyčistí pokožku. Někteří lidé jsou ale na tuto bylinku alergičtí.
Lipový květ
Odvar ze sušených lipových hvětů podporuje prokrvení a zvlhčuje pleť. Je vhodný zejména pro suchou, citlivou pokožku a také pro splachování namáhaných vlasů.
Maceška rolní
Působí příznivě na pročištění krve a léčivě při tvorbě akné. Výborná jako napářka i jako obklad.
Meduňka
Zklidňuje suchou a citlivou pokožku. Pití čaje
z meduňky zmírňuje napětí, zklidňuje mysl a podporuje zdraví spánek.
Chmel
Odvar z chmele slouží k vypnutí a prokrvení pokožky nebo jako zklidňující přísada do koupele. Čaj je užívá při nespavosti, nechutenství.
Chrpa
Nálev z květů poslouží k namodralému obarvení šedých nebo bílých vlasů. Výborně se hodí i jako obklad pro zarudlé a podrážděné oči.
Jitrocel
Je vhodný především pro mastnou a nečistou. Čaj se užívá při kašli nebo jako prevence před chřipkami.
Dubová kůra
Z kůry se připravuje odvar, který má deodorizační účinky, slouží především ke koupelím nohou, ošetření popraskané kůže a omrzlin.
Borůvky
Slouží jako přírodní přeliv pro hnědé vlasy, oživí a zvýrazní jejich barvu.
Máta peprná
Obsahuje peprmintový olej s obsahem mentolu, díky tomu působí osvěživě a dezinfikuje mastnou a nečistou pleť. Pomáhá k odstranění lupů ve vlasech. Z máty se připravují napářky, vlasové vody a koupelové přísady.
Březové listí
Odvar z listů nebo šťáva z kůry podporuje prokrvení, lehce dezinfikuje pokožku hlavy, je doporučován při tvorbě lupů a mastným vlasům. Čaj působí močopudně, nedráždí ledviny. Vhodný také proti otokům očí.
Řeřicha
Obsahuje spoustu minerálních látek, železo, jod. Odvar slouží k vypnutí pokožky, pomáhá nečisté pleti a také se jím ošetřují stařecké skvrny.
Sedmikráska
Tato bylinka snižuje produkci mazu, je tedy vhodná na velmi mastnou a nečistou pleť.
Rebarbora
Prostředek vhodný zejména pro světlé vlasy, které pěstí a zesvětluje.
Med
Je to jeden z nejstarších pěstících prostředků. Je balzámem pro citlivou, křehkou a popraskanou pokožku, posiluje jemné vlasy a dodává jim lesk. Někteří lidé trpící na pylové alergie my měli být opartní

Masky na vlasy

13. března 2010 v 19:02 Přírodní domácí kosmetika

Maska na unavené vlasy

Účinky: Suchým a unaveným vlasům dodá vitalitu a lesk!

Potřebuješ: 1-2 žloutky , 2-4 lžíce olivového oleje

Postup: Dle délky vlasů smíchej potřebné množství žloutku a oleje.Pomocí metly pořádně našlehej. Vzniklou směs nanes důkladně na vlasy a po 30ti minutách DOBŘE smyj.


Maska pro mastné vlasy

Účinky: Reguluje produkci mazu u mastných vlasů a pomáhá proti lupům.

Potřebuješ: 5 lžic rostlinného oleje, štáva z jednoho citronu, 10 kapek z čajovníku-tea tree oil

Postup: Smíchej všechny přísady.Nejdřív vmasíruj do ručníkem vysušených vlasů,aby se uvolnila mastnota a lupy.Pak nech 30 minut působit.Smyj.


Olejová kůra proti třepení konečků

Účinky: Vyživuje vlasy a zaceluje třepení konečků.

Potřebuješ: 50 ml oleje z pšeničných klíčků, 4 kapky oleje Ylang-Ylang, 2 kapky jasmínového oleje

Olejíčky koupíš v drogerii nebo esoterii

Postup: Smíchej všechny olejíčky a směs nanes na ručníkem vysušené konečky vlasů. Zabal vlasy do folie a zakryj hlavu zahřátým ručníkem. Nech asi 2 hoďky působit a pak smyj.


Olivová maska pro suché vlasy

Účinek: Suché vlasy budou silné a zdravé.

Potřebuješ: 1 dcl panenského olivového oleje

Postup: V mikrovlnce nahřej olivový olej,aby byl teplý-ale ne horký! Pak ho vetři do suchých vlasů, hlavně na konečky. Poté zabal vlasy do ručníku a půl hodiny nech působit. Nakonec umyj jemným šamponemPleťové vody z přírody-DOMÁCÍ KOSMETIKA

13. března 2010 v 18:59 Přírodní domácí kosmetika

Pleťové vody z přírody

Kdo by nechtěl krášlící přípravek na pleť, co je skoro zadarmo a přitom má výborné kosmetické účinky? Pleťové vody používáme na dobře odlíčenou a vyčištěnou pleť. Jejich význam je hlavně v osvěžení a rozjasnění pokožky, která se po delším používání odvděčí svěžím a zdravým dojmem. Podle toho, jaké látky pleťové vody obsahují, je jejich účinek také zklidňující nebo osvěžující a také obnovují ochrannou vrstvu pokožky. Citronová pleťová voda
Tato voda je výborným regeneračním prostředkem na rychlé oživení a vzpružení pleti. Kromě toho pleť zásobí vitaminem C a navíc při častějším používání může vybělit různé flíčky a skvrnky na pokožce. Příprava je jednoduchá, stačí do skleničky s převařenou vodou přidat pár kapek citronové šťávy, pak namočit tampón a jím otírat dobře vyčištěnou pleť. Vodu můžete použít vícekrát, v lednici vydrží několik dní. Okurková pleťová voda
Okurka odedávna hraje velkou roli v péči o pleť, vždyť kdo by neznal masku z pokrájené okurky přiložené na pokožku. Stejně tak účinná je i pleťová voda z okurky. Má zklidňující a zvláčňující účinky, stahuje póry a čistí je. Jednu okurku nastrouhejte na struhadle, chvíli počkejte, až pustí vodu (nebo ji propasírujte přes plátýnko), trochu rozřeďte převařenou vodou a máte hotovo. Mléčná pleťová voda
Pokud máte suchou pokožku, jistě ocení, když ji dopřejete osvěžení s mlékem. Podpoříte tak rychlou regeneraci kyselé ochranné vrstvy kůže a tím dodáte pleti dostatek vlhkosti. Mléko můžete rozředit převařenou vodou nebo můžete rovnou použít samotné mléko, do kterého namočíte tampón. Růžová pleťová voda
Dostala jste k narozeninám nebo svátku růži? Pak ji můžete také použít na přípravu pleťové vody. Stačí vzít pár lístků, vložit je do destilované vody a pomalu ohřívat. Voda se nesmí vařit, jinak bychom zničili důležité vitaminy. Vychladlý odvar scedíme a můžeme používat k ošetření pokožky. Stejnou službu nám udělá několik kapek růžového oleje přidaného do vody, který koupíme v obchodě. Jablečná pleťová voda
K tomuto účelu budeme potřebovat jablečný ocet. Musíme ho ovšem rozředit a to tak, že lžíci octa vlijeme do sklenice převařené vody. Tuto pleťovou vodu ocení hlavně mastná pokožka se sklonem k pupínkům a k rozšířeným pórům. Bylinky na pleť
Večer po dokonalém odlíčení pleti můžete na závěr přetřít pleť bylinkovým odvarem a nechat ho v pokožce působit přes noc. Lžíci bylinek přelijete šálkem vařící vody a necháte 10 minut louhovat. Pak scedíte, necháte vychladnout, namočíte do něj vatový tampón a přetřete pokožku. Zatímco budete spát, mohou do kůže pronikat účinné látky. Použít můžete například:

Černý bez- je vhodný na nečistou pleť, stahuje rozšířené póry
Bříza- prokrvuje a dezinfikuje
Arnika- hojí a je účinná proti otokům
Dubová kůra- napíná a stahuje pokožku
Heřmánek- hojí, je protizánětlivý a zklidňuje podrážděnou kůži
Jitrocel- je vhodný na mastnou a nečistou pleť, je antibakteriální
Kostival- léčí akné
Levandule- zklidňuje a dezinfikuje
Lipový květ- prokrvuje, svědčí suché kůži a má hydratační účinky
Meduňka- zklidňuje suchou a citlivou pleť
Přeslička- působí protizánětlivě, zabraňuje pocení
Rozmarýna- je antibakteriální, stahuje a prokrvuje
Řeřicha- jemně bělí pihy, zjasňuje
Sedmikráska- omezuje tvorbu mazu
Tymián- působí hojivě při akné
Třezalka- uklidňuje, hojí, je protizánětlivá
Světlík lékařský- brání zánětům a posiluje pleť

Sušené květy můžete také nasypat do bavlněného pytlíku a dát koupeli do vany při napouštění vody, bude se tak louhovat po celou dobu koupele. Do koupele můžeme také přisypat mořskou sůl, která podporuje látkovou výměnu.


Hydratující maska z okurky a zakysané smetany:

13. března 2010 v 18:57
Hydratující maska z okurky a zakysané smetany:

čtvrt salátové okurky 2 lžíce zakysané smetany
1. okurku nastrouháme, přidáme smetanu a zamícháme
2. nanášíme na očištěnou pleť a necháme působit 25 minut.


Výživná maska z banánu a jogurtu:

13. března 2010 v 18:55 Přírodní domácí kosmetika
Výživná maska z banánu a jogurtu:
půl banánu 2 lžíce jogurtu

1. rozmačkáme banán a přidáme jogurt, vše zamícháme
2. nanášíme na očištěnou pleť a necháme působit 25 minut

Karma

13. března 2010 v 18:52 Magie
Příčina a následek představují základní dualitu hmotného světa. Vše, k čemu zde dochází, má svou příčinu a přímo či nepřímo to povede k nějakým následkům. Náhoda neexistuje - vše je částí vyšší struktury příčin a následků. Příčina a následek poukazují na princip akce a reakce. Podle Véd se tento princip týká jak fyzikálních, tak nefyzikálních jevů. Pouhá mechanická kauzalita nedokáže vysvětlit vše. To platí zvláště v případě jevů jako je vědomí, život, individualita a osud.

Karma je sanskritské slovo pro "činnost". Protože sanskrit je značně rozmanitý jazyk, slovo "karma" znamená ještě mnohem více. Je odvozeno od kořene "kri" (dělat, konat, plánovat) a znamená také "to, co je zapříčiněno a co zapříčiňuje", což napovídá, že žádná činnost není nezávislá - je částí rozsáhlé spleti příčin a sama je příčinou budoucích reakcí a událostí. Tato spleť je koordinována podle "zákona karmy" - zákona akce a reakce. Nejsme nuceni jednat určitým způsobem - máme svobodnou vůli, ale s ní přichází zodpovědnost. Jsme proto (individuálně i kolektivně) svobodní ve výběru své budoucnosti, ale neustále se nám vracejí reakce za naše předchozí činy, které jsme s využitím své svobodné vůle vykonali. Za své štěstí a neštěstí si tedy zodpovídáme sami a hmotná příroda neustále vytváří podmínky, v nichž si užíváme nebo trpíme. Kolektivní karma je souhrn individuálních karem. Pokud mnoho lidí dělá to samé nebo podporuje či snáší nějaký čin, potom nesou kolektivně zodpovědnost a získají kolektivní reakci, pozitivní či negativní. Ačkoliv podle zákona karmy nejsme nikdy pasívními obětmi předurčení, nevyhneme se zároveň ani působnosti zákonů stvoření ustanovených vůlí Stvořitele. Nejvyšší Pán si přeje, aby byly všechny živé bytosti šťastné a získávaly duchovní poznání. Proto někdy, aby je napravil, vytváří situace a způsobuje věci, kterým se nelze vyhnout. Nejvyšší zodpovědností lidské bytosti tedy je pochopit, že existuje Stvořitel, a naučit se žít v souladu s Jeho vůlí.


Mléko speciál

13. března 2010 v 18:50 Přírodní domácí kosmetika
20 sladkých mandlí, 3 lžičky loupané slunečnice, 3 lžičky loupaného sezamu,2 lžičky medu, 6 dl vody
Semínka umeleme nebo roztlučeme v hmoždíři, dáme do mixéru, přidáme med a trochu vody. Po chvilce mixování přilijeme zbytek vody a znovu rozmixujeme. Do mléka můžeme přidat čerstvé nebo mražené ovoce, fíky, datle.

Sójové mléko

13. března 2010 v 18:50
Sójové mléko
Sójové boby namočíme přes noc do vody, ráno je propláchneme pod tekoucí vodou, dáme do hrnce s dvěma litry vody, necháme projít varem a po vychladnutí rozmixujeme v mixéru. Pak prolisujeme přes plátno. Zůstane nám sójové mléko a sójová drť, kterou můžeme využít při přípravě pomazánek.

200 g sušených sójových bobů, 2 l vody

Konopné mléko

13. března 2010 v 18:49
Konopné mléko
Konopná semínka v libovolném množství dejte do misky, zalijte je vodou a nechte asi jeden den namáčet do doby, než semínka začnou praskat a objeví se bílé klíčky. Vodu průběžně měňte. Pak přeceďte, semínka dejte do mixéru a přidejte vodu v poměru 1,5 dílů vody na 1 díl semínek. Mixujte tak, až zůstane mléko a slupky a poté přeceďte přes jemné síto. Mléko dále můžete ochutit, například medem, nebo ho můžete rozmixovat s ovocem.

Mandlové mléko

13. března 2010 v 18:49 Přírodní domácí kosmetika
Mandlové mléko
100 g sladkých mandlí, 1 l vody, 1 lžička medu
Mandle najemno nastrouháme, přelijeme vlažnou vodou a necháme tři hodiny louhovat. Pak dáme do mixéru, důkladně rozmixujeme, přecedíme, osladíme medem a mírně teplé podáváme. Mandlové mléko nevaříme, jinak bychom zničili cenné látky.

Kondicioner-emulze

13. března 2010 v 18:46 Přírodní domácí kosmetika
Připravte si nádobku (např.od šamponu)..( já použila 125 ml nádobku)..Do ní nalijte do 1/3 šampon, do 2/3 olivový olej a zbytek dolijte vodou. Perfektně promíchejte. Vznikne vodová emulze.. Před každým použitím protřepat- udělá se dvoubarevná voda složená z oleje a vody.. proto třepat.. Pokud jsou vlasy po použití tohoto kondicioneru příliš mastné, umyjte je v roztoku s trochou šamponu a více vodou...
Kondicioner je určen především pro suché a poškozené vlasy.