Šišák bajkalský - nať

14. března 2010 v 15:06 |  Bylinky

Šišák bajkalský - nať

Scutellaria baicalensis
Užití šišáku bajkalského ve fytoterapii je velice široké. Šišák bajkalský se používá jako prostředek snižující krevní tlak při hypertenzi a hladinu cholesterolu v krvi. Působí také jako sedativum při funkčních poruchách nervové soustavy, při nespavosti a podrážděnosti.
Léčí záněty v krku, onemocnění ledvin, záškrt, spálu, hepatitidu a má ochraný vliv na játra. Používá se také při vysokých horečkách, kašli, zvracení a silné menstruaci.
Šišák bajkalský slouží při odstraňování subjektivních symptomů, jako jsou bolesti hlavy, šum v hlavě, bolesti v oblasti srdce apod.
Scutellaria ma silný imunostimulační efekt a podle moderních výzkumů mnohem vyšší než známá Echinacea. Této schopnosti se využívá při léčbě chorob, vznikajících v důsledku působení volných radikálů, hlavně rakoviny. V Rusku je již součástí protinádorové léčby, leukemie, rakoviny plic, žaludku, prostaty, jater a kůže.
Z hlediska tradiční čínské medicíny poskytuje rostlina (huang qin) drogu s povahou chladnou, chutí hořkou a vazbou k dráze srdce, plic, žlučníku a tlustého střeva. Odstraňuje horkost plné povahy, vylučuje negativní oheň a toxiny, vysušuje vlhkou horkost, zastavuje krvácení z nosu a vnitřnímu krvácení, uklidňuje plod.Užívá se při vysokých horečkách, kašli a průjmu z horkosti, chronické hepatitidě, zvracení, silné menstruaci, neklidu plodu, zánětu očí, abscesech a vředech.
V tibetské medicíně se odvar užívá u mnoha infekčních chorob, revmatismu a nemocech srdce, např. arytmii.
Významné jsou antiseptické účinky jak na chřipkový virus či na HIV, tak i na některé mikroorganismy, např. Candida albicans, Staphylococcus aureus aj. Steroidní saponiny mají protikřečové působení, protialergické, teploty snižující, žlučopudné a močopudné.

Léčivka z Dálného východu, patřící k rostlinným adaptogenům. Má také velmi výrazné ochranné účinky na naše játra, dokonce výraznější, než známý Ostropestřec mariánský.

Šišák bajkalský - Celkový pohled na nekvetoucí rostlinu
Šišák bajkalský patří k rostlinám hluchavkovitým (Lamiaceae). Celkem k rodu šišák (Scutellaria) řadíme asi 200 rostlinných druhů. U nás jsou domácí dva druhy, šišák vroubkovaný (Scutellaria galericulata L.) a šišák hrálolistý (Scutellaria hastifolia L.). V Čechách i na Moravě se můžeme ještě setkat s třetím zástupcem rodu šišák, se šišákem vysokým (Scutellaria altissima L.), který k nám byl zavlečen z jižního Slovenska.
Popis: Šišák bajkalský je nízká trvalka, která dorůstá do výšky 15 až 30
cm. Lodyhy se bohatě větví a jsou vystoupavé až poléhavé. Listy má křižmostojné, jednoduché, celokrajné a kopinaté. Koruna je zřetelně dvoupyská. Kalich má nahoře dutý štítkovitý přívěsek, který je dobře patrný za plodu. Šišák kvete koncem léta a na podzim nápadně modrými květy, které jsou uspořádány do koncových jednostranných hroznů.
Výskyt: Šišák bajkalský roste v lesostepních oblastech Zabajkalí a
Dálného Východu. Dává přednost otevřeným, suchým a kamenitým stanovištím. Řidčeji se s ním můžeme setkat na písčitých stepích a podél řek.
Šišák bajkalský - Kvetoucí lodyha
Využití: Šišák bajkalský patří v oblasti svého původního rozšíření mezi prastaré léčivé rostliny. Jeho používání ve fytoterapii dokazuje zmínka v Shen Nongově kánonu léčivých rostlin, který je datován do období dynastie Han (25-220 po Kr.). V tradiční čínské medicíně je šišák bajkalský součástí tzv. san chuang zhe she ye - směsi "tří žlutých bylin", kde je kombinován s Coptis chinensis a Phellodendron amurense.
Sběr: Kořen (Scutellariae baicalensis radix) se sklízí na podzim nebo na jaře z tříletých, nebo čtyřletých rostlin. Suší se a užívá na přípravu odvaru.
Obsahové látky: Kořen šišáku bajkalského obsahuje flavonidy bajkalin a vogonin. Listy a lodyhy obsahují skutellarin. Šišák dále obsahuje steroly, kyselinu benzoovou a další látky.
Účinky na organismus: Užití kořene šišáku bajkalského ve fytoterapii je velice široké. Šišák bajkalský se používá jako prostředek snižující tlak při hypertenzi. Působí také jako sedativum při funkčních poruchách nervové soustavy, při nespavosti. Šišák bajkalský slouží při odstraňování subjektivních symptomů, jako jsou bolesti hlavy, šum v hlavě, bolesti v oblasti srdce apod. Šišák bajkalský - Detail květuTradiční čínská medicína si cení šišáku bajkalského jako prostředku proti krvácení z nosu a vnitřnímu krvácení, ovlivňuje vysoký krevní tlak. Léčí záněty v krku, onemocnění ledvin, záškrt, spálu a hepatitidu. Používá se také při vysokých horečkách, kašli, zvracení a silné menstruaci.
Dávkování: Denní dávka drogy pro přípravu odvaru je 6 až 15 g. Lihový extrakt (60 až 80 g drogy na 1 litr 40procentního lihu) se užívá 4krát denně 1
polévkovou lžíci po dobu šesti týdnů.
Pěstování: Šišák bajkalský je okrasná trvalka, která se dá v našich podmínkách bez problémů pěstovat, nevyžaduje zvláštní péči a dobře přezimuje.Obrázek 0 z 1


 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 ptackova-zdena ptackova-zdena | E-mail | Web | 3. dubna 2010 v 13:48 | Reagovat

velice mne zaujal tento  čkánek, ráda bych něco  více o léčivých bylinkách  a jejich použití  děkuji :-)  :-)

2 Dr. Gabriel Dr. Gabriel | E-mail | Web | 5. ledna 2012 v 12:30 | Reagovat

Velmi pěkně sepsáno, chválím :-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama